T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Domates Güvesi İle Mücadele

Yayın Tarihi : 21.7.2017

DOMATES GÜVESİ İLE MÜCADELE PROJESİ

 DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI…

Çanakkale Merkez İlçe Kumkale köyünde "Domates Güvesi İle Mücadele" projesi değerlendirme toplantısı Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI başkanlığında 20.07.2017 Çarşamba günü yapıldı.

Toplantıya; Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet SEZER, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet ÇİÇEK ve Ufuk ÜNVER, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Seçkin KAYA, Ziraat Odası Başkanı İsmail KAYA, Kent Konseyi Başkanı Engin KANDEMİR, Köy Muhtarları, Kooperatif ve Birlik Başkanları ve Domates yetiştiriciliği yapan üreticiler katıldı.

Toplantının açılışında Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden konu uzmanı Ziraat Mühendisi Berrin ALACA tarafından domates güvesinin yaşayışı, zarar şekli ve mücadelesi konusunda bir sunum yapıldı.

Toplantıda Ziraat Odası Başkanı İsmail KAYA yaptığı konuşmasında Domates Güvesi konusunda 2017 yılında İl Müdürlüğümüz, Ziraat Odası ve Üniversitemiz birlikte hareket edere 2016 yılında yaşadığımız sorunları bu sene şu ana kadar yaşamadık. Emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

Toplantıda Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ Ülkemizde ve Çanakkale domates yetiştiriciliği, domatesin Çanakkale ekonomisindeki önemi, 2016 ve 2017 yıllarında domates tuta zararlısına karşı Çanakkale de yapılan çalışmalar ve alınan kararlar sonucunda gelinen noktalar konusunda katılımcılara bir sunum yaptı.

Toplantıda Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI yaptığı konuşmasın da; Çanakkale Türk tarımının önemli illerinden biridir. Domates de il için en önemli ürünlerden biridir. 2016 yılında ilde yoğun olarak görülen tuta zararlısına karşı ildeki kurum ve kuruluşların, üreticilerin birlikte hareket etmesi beni çok mutlu etmiştir.  Çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederim dedi.

Daha sonra Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI tarafından toplantıya katılan üreticilerin soruları cevaplandırıldı. Sorunları dinlendi.

             Toplantının ardından Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI ve toplantıya katılan misafirlerin katılımıyla Halileli Köyünde bulunan Çetin YÜCEER e ait  domates seraları gezildi. Domates Güvesi ile Biyoteknik Mücadele Yöntemleriyle ilgili yapılan iş ve işlemler hakkında bilgi alındı.