T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

El Yapımı Patlayıcılarla Mücadele

Yayın Tarihi : 9.8.2017

ÇANAKKALE DE EL YAPIMI PATLAYICILAR İLE MÜCADELE KOMİSYONU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR…

Çanakkale de El Yapımı Patlayıcılarla Mücadele Alt Komisyonu 7. Toplantısı; İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıya; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mehmet SEZER, Bilim Sanayii ve Teknoloji Müdürlüğünü temsilen Kazım Dursun TAŞTAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak EGESEL, Çanakkale Defterdarlık Vergi Dairesi Müdürlüğü temsilen Hasan Hüseyin MEŞE, Çanakkale Jandarma Komutanlığını temsilen Talip CAN, Çanakkale İl Özel İdaresini temsilen Necati BAYÖZ, Çanakkale Belediye Başkanlığından Şener TEKCAN'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı, Komisyon Başkanı Mehmet SEZER toplantıda yaptığı konuşmasında; İlimizde oluşturulan, Çanakkale el yapımı patlayıcılar (İEYP) ile mücadele alt komisyonunun, 25 Temmuz 2017 tarihli toplantısında alınan karalar çerçevesinde yapılan çalışmalar sonucunda; LPG tüpleri ve nitrat içerikli gübrelerin e-reçete ile satılan (%26 CAN ve Potasyum Nitrat) son kullanıcıya kadar takibinin sağlanması maksadıyla, çiftçi ve vatandaşlar tarafından alınan nitratlı gübrede tüplü LPG satın alırken gübre dağıtıcı belgesi ve tüp satış ruhsatı olan dağıtıcı ve bayilerden, Nitratlı gübre ve tüp satın almaları gerekmektedir.

Özellikle; tüplü LPG satışlarında, kullanıcının TC Kimlik numarası veya kredi kartı bilgileri ile ad ve soyadının, ruhsatlı tüp bayisi tarafından kayıt altına alınması zorunlu hale getirilmiştir. Tüp bayilerine yapılan bilgilendirilmede, bu bilgilerini vermeyen vatandaşlara tüp satışı yapılması(piknik tüpü veya mutfak tüpü) yasaklanmıştır dedi.

Toplantı sonunda alınan kararların komisyon üyelerince imzalanmasının ardından toplantı sona erdi.

Alınan kararlar gereğince, teknik ekip tarafından yapılan saha çalışmalarında gübre dağıtıcı belgesi olan bayilere ve ruhsatlı tüp bayilerine gerekli bilgi ve belge paylaşımında bulunuldu.