T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Baklagil Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması

Yayın Tarihi : 22.8.2017

BÖRÜLCE HASADI TARLA GÜNÜ…

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce Mehmet Göçoğlu'na ait 3 dekarlık alanda  "Baklagil Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması" amacıyla kurulan "Börülce Demonstrasyonu, Tarla Günü" Merkez İlçe Çıplak köyünde düzenlendi.

Tarla Gününe; Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail KAYA, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak EGESEL, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlileri Doç. Dr. Cem Ömer EGESEL, Yrd. Doç. Dr. Fatih KAHRIMAN, Kumkale Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hasan KASÇI, Çıplak ve Dümrek Köyü Muhtarları Ahmet ANIL ve Ali ÇALIŞKAN, Bakanlık il ve ilçe personeli, Ziraat Fakültesi stajyer öğrencileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Tarla gününde İl Müdürlüğü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Volkan CAN; demonstrasyonda bu güne kadar yapılan teknik çalışmalar hakkında bilgi vererek baklagillerin toprak verimliliğini koruma, arttırma, ekim nöbeti ve insan sağlığı açısından önemini anlatan bir sunum yaptı.

Tarla günü; " Hasat olgunluğuna gelmiş börülcelerin katılımcılar tarafından hasat edilmesi ile sona erdi.