T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Trinova (süt otu) Dağıtımı Yapıldı

Yayın Tarihi : 12.10.2017

KURU TARIM ALANLARINDA YEM BİTKİLERİ EKİMİ ARTTIRILIYOR...

                Çanakkale de, kuru tarım alanlarında yem bitkileri üretimini arttırmak amacıyla, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında, Lapseki ilçesine bağlı Dumanlı köyünde üreticilere trinova tohumu dağıtıldı. 

Yem bitkileri tohumu dağıtım törenine; Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, Lapseki İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Latif CANDAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak EGESEL, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim BÜYÜKGAGA, Teknik Personel, Köy Muhtarları ve üreticiler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İl Müdürü Erdem KARADAĞ Konuşmasında; Bu sene 5 köyde 116 kişiye, 6000 kg tohum dağıtacağız. Buradaki esas amaç dağıttığımız tohumlardan elde edilen verimleri kendi gözlerinizle görüp, önünüzdeki yıllarda yol haritanızı ona göre belirlemenizdir. Biz burada bir örnek model oluşturuyoruz. Burada yapacağınız ekimler neticesinde elde edeceğiniz ürünü kendiniz hesaplayacaksınız. Dolayısıyla bir sonraki yıllarda buradan elde etmiş olduğunuz tecrübelerle daha farklı şekillerde daha büyük arazilerde trinova bitkisinin yetiştirilmesi yönünde adımlar atacaksınız.

İlimiz hayvancılık bakımından ciddi bakımda büyük bir öneme sahip. İl olarak 206 bin büyükbaş hayvana sahibiz. 720 bin civarında küçükbaş hayvan mevcudumuz var. Ama herkesin bildiği gibi biz hayvancılıkta para kazanmak istiyorsak yaptığımız işten gerçek anlamda bir getirisinin olmasını istiyorsak, yem bitkileri veya kaba yem ihtiyacının %60-70'ini kendimiz karşılamamız gerekir. O zaman hayvancılık bir nebzede olsa karlı bir hale dönüşür. Ama yemin tamamını dışarıdan temin edersek o hayvancılıkta başarılı olamayız. Dolayısıyla yem bitkisi üretmek çok önemli. Hepinize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum dedi.

Törene katılan üreticilere Teknik Personel tarafından Trinova tarımı hakkında bilgi verildi, Trinova yetiştiriciliği ile ilgili liflet dağıtıldı.

Törene katılan üreticilerin tohumlarının verilmesinin ardından, Dumanlı Köy Muhtarlığının ve Köy Halkının yaptığı ikramlarla tören sona erdi.