T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Göçün Geleceğini Değiştirin, Gıda Güvenliğine ve Kırsal Kalkınmaya Yatırım Yapın

Yayın Tarihi : 18.10.2017

İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE

16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ İLİMİZDE DE KUTLANDI…

         İl Müdürlüğümüzce 16 Ekim Dünya Gıda Günü Ticaret Borsası salonunda düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Yapılan etkinliğe Vali Yardımcısı Tahir ŞAHİN, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, Ziraat Fakültesi Dekanı Alper DARDENİZ, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya ÜZEN, Ziraat Odası Başkanı İsmail KAYA, TAR-KOOP Başkanı Mehmet ÖZKURNAZ, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Doç. Dr. Ferhan SAVRAN, kamu kurumlarının müdürleri, gıda sanayicileri, Tarımsal Kalkınma Kooperatif başkan ve temsilcileri, üreticiler ve İl Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

1979 yılında üyesi olduğumuz Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) ve 147 ülkenin ortak kararıyla; dünyada gıda sorunlarının boyutları ve önemi hakkında kamuoyunu aydınlatmak, herkesi yanlış beslenme ve açlığa karşı mücadeleye çağırmak amacıyla 16 Ekim günü DÜNYA GIDA GÜNÜ olarak ilan edilmiştir.

Dünya Gıda Günü ile ilgili olarak gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede kutlama faaliyetleri yürütülmektedir. Dünya Gıda Günü 1980 yılından bu yana ülkemizde de her yıl kutlanmaktadır. Kutlama çalışmalarının koordinatörlüğünü Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü yapmaktadır. Birleşmiş Milletlere bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl 16 Ekim bir tema belirlenerek Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. 2017 yılının teması "Göçün Geleceğini Değiştirin, Gıda Güvenliğine ve Kırsal Kalkınmaya yatırım yapın" başlığıyla belirlenmiştir. Bu sloganla açlığın ve yoksulluğun olmadığı bir dünya hedeflenmiştir.

 Törende ilk önce Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya ÜZEN katılımcılara hoş geldiniz deyip, gıda güvenliği ve göç konusuna vurgu yapan bir konuşma yaptı.

 Törende konuşan Vali Yardımcımız Tahir ŞAHİN ise gıda güvenliği ve gıda israfına dikkat çekerek bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak öğrencilere bu konuda eğitim verilmesi gerektiğini ifade ederek katılımcıların Dünya Gıda Gününü kutladı.

 İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ yaptığı konuşmada "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) sıfır açlık hedefine erişmek için dünyadaki aç ve yoksul insanların çoğunluğunun yaşadığı kırsal alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu gün 800 milyon insan her gece yatağına aç olarak girmektedir, bu yaklaşık her 9 kişiden biri demektir.

Bugün dünyanın en önemli sorunlarında birisi de göç olgusudur. 2015 yılında dünya genelinde 240 milyon uluslararası göçmen ve 760 milyon insan da kendi ülkesi içerisinde başka bir yere taşınmıştır. Göç; çoğunlukla yoksulluk, açlık, az sayıda iş olanağı, devlet desteklerinin yokluğu ve iklim değişikliğinin etkileri karşısında insanların yaşamlarını iyileştirecek tek seçenek olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır.

Ancak göç ile göçmenler gittikleri ülkede veya ülke içindeki yerlerde değişik problem ve gerilimlere neden olmaktadırlar. Ayrıca kırsal alandan göç eden genç nüfusun doğurduğu iş gücü kaybı tarımsal üretimin de azalmasına neden olmakta,  bu durum gıda güvenliğini de tehdit etmektedir.

Dünya nüfusunun hızla artması buna karşılık üretim kaynaklarının sınırlı oluşu ve bu sınırlı kaynakların da sanayileşme, çevre kirliliği vs. çeşitli nedenlerle tahribi, üretimden tüketime kadar geçen aşamalarda eğitim noksanlığı ve israf beraberinde, kötü beslenme ve açlığı da getirmektedir. Ülkemizde de önemli bir sorun olan göçe, gıda güvenliğine kırsal kalkınmaya yapılacak yatırımlara devletimizin verdiği destekler konusunda toplumu bilinçlendirmek için ilimizde düzenlediğimiz bu etkinliğe katılan herkese hoş geldiniz der, saygıyla selamlarım." dedi.

Açılış konuşmalarından sonra İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürümüz Mustafa NAZLIM Bakanlığımızın uyguladığı kırsal kalkınma destekleri, Çanakkale Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu İl Koordinatör Vekili Cem AKŞİT de İPARD hibe destekleri konusunda katılımcılara birer sunu yaparak kırsal alana verilen destekler konusunda yatırımcıyı bilgilendirdiler. Yapılan aşure ikramlarının ardından program sona erdi.