T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Gökçeada Mezbahasına Kavuşuyor

Yayın Tarihi : 7.11.2017

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞINDAN

GÖKÇEADA'YA DEV YATIRIM...

            Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan Projesi bütçesinden finanse edilen; Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından projelendirilen, Gökçeada Mezbahasının temel atma töreni, Gökçeada da düzenlenen törenle yapıldı.

            Törene; Gökçeada Kaymakamı Muhittin GÜREL, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Muharrem İPEK, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Hakan BATIBEKİ, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, Kurum Amirleri, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.

            Temel atma töreninin açılış konuşmasını İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ yaptı. Karadağ konuşmasında; Gerçekten bugün burada çok mutlu bir günde bir araya geldik. İnşallah, biraz sonra Gökçeada'mıza yakışan bir tesisin, bir mezbaha inşaatının temelini atmış bulunacağız. Bu mezbaha ile Gökçeada'mızın önümüzdeki 5 veya 10 yıl içerisinde hayvancılık bakımından çok büyük bir değişim yaşayacağını hep birlikte göreceğiz.

            Bilindiği gibi Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası. 330 bin dekarlık bir alana sahip ve bunun % 10'u olan 33 bin 500 dekarlık kısmında, tarımsal faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Gökçeada'mızın ekonomisi bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri ve turizme dayanmakta. İnşallah bu 4 ayak üzerine Gökçeada'mızın ekonomisini oturtacağız. Buranın gelecekte mutlaka hem ülkemiz, hem uluslararası alanda bir üne kavuşmasını temenni ediyorum.

            Gökçeada için, bu mezbahanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. 120 gün sonra mezbaha yapılmış bitmiş olacak. İnşallah o zaman Sayın Bakanımızla gelip açılışını yapacağız. Hepinize teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Dedi.

            Gökçeada Kaymakamı Muhittin GÜREL törende yaptığı konuşmasında; Bu gün burada halk sağlığı açısından, insan sağlığı açısından, gıda güvenliği açısından son derece önemli bir tesisin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. 4 ay sonra ilçemiz bir mezbahaya kavuşmuş olacak.

            Bir hayvancılık adası olan Gökçeada'da bu tesisin kurulması son derece önemli. Diğer ilçelerin kendisinde mezbaha bulunmasa da yakınındaki bir yere götürme imkanları var. Ama bizim öyle bir imkanımız yok. Dolayısıyla, biz bu tesisi yapmak zorundayız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dedi.

            Konuşmaların ardından; Gökçeada Müftüsü Haydar HÜYÜK' ün yaptırdığı dua ile birlikte kurbanlar kesildi. Gökçeada Kaymakamı Muhittin GÜREL, Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem KARADAĞ, Gökçeada Belediye Başkan Vekili Muharrem İPEK in butona basmasıyla alkışlar eşliğinde İlk harç temele atıldı.

Proje bedeli 1 milyon 800 bin TL olan Mezbahanın; yeri Gökçeada Belediyesi tarafından tahsis edildi. Proje çalışmaları Gökçeada Kaymakamlığı ve Gökçeada İlçe Özel İdaresi tarafından desteklendi. Mezbaha açılışının 18 Mart törenlerinde yapılması planlanmaktadır.

            Tören; yapılan ikramların ardından sona erdi.