T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Eceabat Tarımının Genel Değerlendirilmesi Yapıldı

Yayın Tarihi : 20.11.2017

Eceabat'ta "Tarımsal Sorunlar ve Çözüm Önerileri" KonuluToplantı Düzenlendi…

Eceabat İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Eceabat Halk Eğitim Merkezinde, "İlçenin tarımsal sorunları ve çözüm önerileri" konulu toplantı yapıldı.

Toplantıya Eceabat Kaymakamı Turan YILMAZ, Eceabat İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel TOKGÖZ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü HALİL İbrahim BÜYÜKGAGA, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Grup Başkanı Özkan Tekin, Kurum Amirleri, Eceabat Belediye Başkanlığı Temsilcisi,  Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları, Teknik Personel ve üreticiler katıldı.

 Toplantıda; İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel TOKGÖZ, Eceabat tarımı hakkında katılımcılara ayrıntılı bir sunum yaptı.

Tarihi Alan Başkanlığında görevli ziraat mühendisleri Samet KIRMACI ve Begüm KÖK, Tarihi Alan içinde tarımla ilgili yapılmış ve yapılması planlanan çalışmaları, Başkanlığın kanunlarında yer alan yasaklar ve izinler konusunda birer sunum yaptılar.

Sunumların ardından, Eceabat Kaymakam Turan YILMAZ tarafından yapılan değerlendirme konuşmasında; İlçenin özel bir bölge olduğundan dolayı bu bölgeye ayrı bir destekleme modeli çıkartılması ve tüm kurumların bir araya gelerek her köyün ayrı ayrı ele alındığı yeni bir eylem planının oluşturulması gerektiğini, İlçede güçlü, tek bir kooperatifin kurulmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soruların cevaplanmasından ve toplantıya katılanların görüşlerinin alınmasının ardından toplantı sona erdi.